28 listopada 2013 r. odbyło się już ostatnie spotkanie z cyklu "Spotkanie z pasjami". Bohaterem tego odcinka był Jacek Pałkiewicz podróżnik, odkrywca i obywatel świata. Postać z pewnością nietuzinkowa, która swoją energią i pasją zaraża innych.

Niektórzy dzielą ludzi, zwiedzających świat, na dwie kategorie: turystów i podróżników. Turysta dla nich to osoba, która odwiedza region, kraj, poznając najpopularniejsze atrakcje turystyczne. Podróżnik natomiast stara się zagłębić w kulturę, poznać poza turystyczne miejsca i odkrywać prawdziwe oblicze danego obszaru. Inni dodają do tej klasyfikacji odkrywców, którzy wyznaczają szlaki innym ludziom. Jacek Pałkiewicz nie kwalifikuje się jednak do żadnej z tych grup. Jacek Pałkiewicz jest bowiem człowiekiem, który ze swojej pasji do świata i podróżowania stworzył swój sposób na życie i do dziś ta właśnie pasja pozwala mu być aktywnym i realizować kolejne marzenia.
Zarabiał na życie jako oficer na statkach bandery panamskiej, pracował w kopalni złota w Ghanie, a później w kopalni diamentów w Sierra Leone. Po pierwszych przygodach, rozpoczął studia dziennikarskie. Do dziś łączy swoje dwie wielkie pasje, czyli podróże oraz pisanie. Opisał wiele wypraw, w tym jedną z najważniejszych w jego życiu: wyprawy do źródeł Amazonki. Ekspedycja z 1996 roku, dzięki której odkryto początek biegu największej rzeki na świecie dała Jackowi Pałkiewiczowi wielkie uznanie ze strony świata, między innymi uhonorowany został odznaczeniem Kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej oraz przyjęty do grona członków Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. Jacek Pałkiewicz jest prekursorem szkoły survivalu w Europie. Podczas swojej kariery szkolił wiele elitarnych europejskich jednostek specjalnych ze strategii przetrwania w trudnych, wręcz ekstremalnych warunkach. Współpracował nawet z rosyjskim Centrum Szkolenia Kosmonautów.
Doskonale zna największe dżungle świata oraz jest jednym z ostatnich eksplorerów pustyń. Dobrze czuje się w Indochinach oraz na Syberii. W 1975 roku przepłynął samotnie Atlantyk. Obecnie życie dzieli na okres podróży oraz okresy pobytu w Polsce i Włoszech. Wciąż pisze książki oraz artykuły do polskich i europejskich gazet. W Polsce współpracuje między innymi z Rzeczpospolitą, Uważam Rze oraz Newsweekiem. Wiele jego artykułów dostępnych jest na jego stronie internetowej palkiewicz.com. Jacek Pałkiewicz pisze również bloga dotyczącego sztuki podróżowania.