Już po raz trzeci został ogłoszony ranking najlepiej prowadzonych bibliotek i nałęczowska Biblioteka trzeci raz brała w nim udział. W województwie lubelskim uplasowała się na drugim miejscu z 225,7 punktami, w skali kraju na 105.

W 2011 roku po raz pierwszy Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodziły samorządy, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom łatwego i całkowicie bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów.

W tym roku ankiety, na podstawie których były oceniane biblioteki, przesłało 760 placówek, które odpowiadały na kilkanaście pytań. Dotyczyły one m.in.: wielkości księgozbioru, powierzchni bibliotecznych, godzin pracy, liczby zatrudnionych i liczby zakupionych książek, dostępności placówki dla osób niepełnosprawnych, udostępniania księgozbioru online oraz strony internetowej i wysokości dotacji samorządu. Oprócz ankiet, autorzy zestawienia brali też pod uwagę dane publikowane przez Główny Urząd Statystyczny.