15 listopada 2013 r. bohaterką spotkania z pasjami pt. "Europa marzeń a doświadczenia życiowe" była pani profesor Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz. – Pani Elżbieta jest profesorem zwykłym socjologii. Od zawsze interesowały ją sprawy społeczne oraz działanie na rzecz innych ludzi.

Zaraz po obaleniu komunizmu aktywnie zaangażowała się w propagowanie wartości zjednoczenia, pokoju oraz współpracy, jakie przyświecają Unii Europejskiej, w Polsce.
Początkowo chodziło o zbadanie opinii oraz nastrojów społecznych dotyczących Unii Europejskiej. Kolejnym krokiem było aktywne działania społeczne na rzecz szerzenia idei oraz wartości wyznawanych przez kraje członkowskie. Pani profesor zawsze z uwagą wsłuchiwała się w to, co mówią ludzie i spokojnie przekazywała swoje argumenty, dzięki czemu sama była ikoną wartości, o których mówiła i w które wierzy. Obecnie uważa, że Polska i Polacy zrobili ogromne postępy w zrozumieniu, czym jest naprawdę Unia Europejska. Przed nami jednak kolejny ważny sprawdzian. Stajemy się dojrzałym członkiem Unii, co oznacza, że również i my będziemy musieli pomagać słabszym krajom. Do tej pory przyjmowaliśmy pomoc, teraz będziemy musieli nauczyć się dawać. Dawanie może mieć wymiar nie tylko finansowy. Chodzi również o postawy ludzi, o ich wkład w życie społeczne. Coraz ważniejszy w tym kontekście staje się wolontariat, który jest esencją działań społecznych, działań na rzecz innych.