Spotkania z pasjami 24 października 2013 r. godz.11.00. Ahoj, kapitanie! Gdzie ta keja? Gdzie ten jacht? Bohater spotkania: Roman Zamyślewski.  Pan Roman jest prawdziwym gawędziarzem – zwłaszcza jeśli chodzi o żeglarstwo, swoimi opowieściami potrafi przenieść słuchacza w świat jachtów i wypraw żeglarskich.

Pan Roman, pomimo że urodził się nad jeziorami, dopiero w wieku 17 lat zainteresował się żeglarstwem. Wcześniej co prawda pływał na różnych łódkach, ale nie była to jego pasja. W tym czasie marzył raczej o lataniu niż pływaniu. Dopiero pływanie na żaglu i do tego w warunkach szuwarowo-bagiennych wciągnęło go całkowicie w sporty wodne. Niedługo jednak cieszył się aktywną realizacją swojej pasji. Praca geodety wymagała ogromnego zaangażowania oraz licznych wyjazdów służbowych. Dlatego dopiero po wielu latach powrócił do żeglarstwa. Tym razem już na dobre. Zaczęło się od szkoleń dla młodzieży i własnych wyjazdów na łódki. Na przełomie 2002/2003 roku założył Stowarzyszenie „Szkoła Przygody”, w ramach którego organizuje kursów żeglarskie, w tym kursy w języku angielskim (którego nauczył się już na emeryturze), rejsy po Polsce i zagraniczne i wiele imprez wodniackich. Zrzesza też osoby związane z żeglarstwem w klubiku stworzonym na potrzeby Stowarzyszenia.

Ponadto, pływając po Niemczech czy Holandii zdał sobie sprawę w jak fatalnym stanie są nasze rzeki, drogi i szlaki wodne, jak są zaniedbane i jak bardzo odbiegamy od europejskich standardów jeżeli chodzi o transport wodny. W ramach promowania turystyki wodnej kanałami oraz ich wykorzystania w celach ekonomicznych postanowił pisać przewodniki po szlakach wodnych. Do tej pory powstało już kilka map polskich kanałów.